31Jan

i need with math it say the ride-it store rents bicycles. the cost is $8.50 for 1 hour, $13.64 for 2 hours, $18.80 for 3 hours, and 23.95 for 4 hours. if the pattern continues, how much will it cost nate to rent a bike for 6 hours?

Megan1998 English 1 0

i need with math it say the ride-it store rents bicycles. the cost is $8.50 for 1 hour, $13.64 for 2 hours, $18.80 for 3 hours, and 23.95 for 4 hours. if the pattern continues, how much will it cost nate to rent a bike for 6 hours?

Posted by Megan1998 | Posted at Jan 31, 2020 | Categories: English

Answers

anyacanary
anyacanary

[latex]1 hour:\ $8,50\ \ 2 hour:\ $13,64\ $13,64-$8,50=$5,14\ \ 3 hour:\ $18,80\ $18,80-$13,64=$5,16\ \ 4 hour:\ $23,95\ $23,95-$18,80=$5,15\ \ 5 hour:\ $23,95+$5,14=$29,09\ \ 6 hour:\ $29,09+$5,16=$34,25[/latex]

Jan 31, 2020 22:27

Leave a answer